piątek, 27 marca 2015

Ryzyko suplementacji wapniem. Naturalne źródła wapnia z żywności. Źródła wapnia w diecie bezmlecznej.

Wapń wpływa na rozwój i mineralizację kości oraz wchodzi w skład zębów. Pełni też rolę w rozwoju mięśni i ich prawidłowej kurczliwości oraz bierze udział w przewodnictwie nerwowym, aktywacji niektórych enzymów, krzepnięciu krwi. Jest niezbędny w prawidłowej pracy serca. Niewielka ilość wapnia znajduje się także w tkankach miękkich i płynie pozakomórkowym.


migdaly


Spożycie wapnia z diety

Zalecane spożycie wapnia dla ludzi dorosłych wynosi 1000 mg/dzień. Dla młodzieży i osób powyżej 50 roku życia ilość ta powinna być nieco wyższa – 1300 mg/dzień. Sportowcy powinni spożywać jeszcze więcej wapnia, bo aż do ok. 1700 mg/dzień. Można się także spotkać z danymi mówiącymi o spożyciu wapnia na poziomie 2000-4500 mg/dzień. Zwiększone zalecenia dla sportowców wynikają z dużych strat wapnia podczas treningów.

U kobiet w ciąży następuje zwiększona efektywność wchłaniania wapnia, natomiast u kobiet karmiących obserwuje się wzrost utraty wapnia z kości, na którą nie ma wpływu zwiększenie jego spożycia z dietą. Dlatego zalecania na wapń są takie same, jak dla kobiet niekarmiących.

środa, 11 marca 2015

Eksperyment na sobie - witamina D cz.3

Witam was w trzecim, króciutkim poście z cyklu o witaminie D (tytuł roboczy - "Biorę witaminę D i udowadniam, że działa albo nie"). Tutaj możecie przeczytać poprzednie wpisy:

1. Część pierwsza

2. Część druga
3. Tutaj ogólnie o witaminie D i ryzyku niedoboru

poniedziałek, 9 marca 2015

Pyszne i pożywne śniadanie dla leniwych

Dzisiaj mała odmiana, ponieważ podzielę się z Wami prostym i pysznym przepisem na śniadanie, które sprawi, że dostaniecie z rana potężnego kopa do działania. Zapomnijcie o nudnych kanapkach. Moja propozycja to płatki owsiane z tartym jabłkiem, orzechami i miodem. Wiem, że brzmi skomplikowanie jak na poranne rozleniwienie, ale wierzcie mi, sama nie jestem skłonna z rana krzątać się po kuchni, żeby coś sobie przygotować. Jeżeli wieczorem przygotujemy sobie składniki, rano wystarczy 5 minut na dokończenie dania. Musli doprawia się lekko sokiem z cytryny; aby składniki się ładnie połączyły można dodać trochę słodzonego mleka skondensowanego lub innego składnika – ja ostatnio dodawałam mleka kokosowego - takiego [KLIK]. Natomiast nie uwzględniłam tego dodatku w obliczonej wartości odżywczej. 

Uważam, że jest to idealne rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za konwencjonalną owsianką i produktami mlecznymi. Brzmi niepozornie, natomiast jest kopalnią kwasów omega-3, błonnika, witamin i składników mineralnych, a przy tym w smaku jest obłędne. Naprawdę polecam!

Płatki owsiane z tartym jabłkiem, orzechami i miodem