środa, 7 stycznia 2015

Świat suplementów "w pigułce"

Dziś będzie o tym, jak podsumować świat suplementów diety w 16-minutowym filmiku ;)

Pozostając wciąż w temacie odchudzania (obiecuję następnym razem napisać o czymś innym), będzie też ogólnie o branży suplementów, dla odmiany nie w Europie, a w USA. Pewnie wielu z Was kojarzy program "The Dr. Oz Show" (W polskiej telewizji znany jako "Dr Oz radzi", przez pewien czas emitowany na Polsacie i TV4). Gospodarzem tego programu, prowadzonego w konwencji talk-show, jest kardiochirurg, dr Mehmet Oz. Program tworzony jest przez zespół lekarzy. Doktor Oz oraz jego goście udzielają wielu porad natury zdrowotnej oraz w zakresie zdrowego odżywiania. Ktoś może zapytać, a co kardiochirurg może wiedzieć o odchudzaniu? No właśnie ;) Ja naprawdę wierzę, że ma w swoim zespole odpowiednich specjalistów, a przynajmniej mam nadzieję, że nie czerpie porad z Internetu.Oczywiście w związku z programem pojawia się wiele kontrowersji i głosów sprzeciwu. Różne opinie i tezy stawiane w programie były ostro krytykowane; wg jednego opracowania aż 54% porad głoszonych przez doktora Oza nie miało poparcia w publikacjach naukowych. Dr Oz miał też na pieńku z Amerykańską Agencją Żywności i Leków (ang. FDA - Food and Drug Administration), o czym szerzej poczytać można tutaj [KLIK].

Prawdziwy problem zaczął się w momencie, gdy dr Oz zaczął polecać w swoim programie niektóre suplementy, określając je jako "magiczny" sposób na odchudzanie. W momencie kiedy został oskarżony o wprowadzanie widzów w błąd, sam przyznał, że w wielu przypadkach efekt zachwalanych przez niego suplementów nie był potwierdzony badaniami. Bronił się, mówiąc, że on sam osobiście wierzy w działanie tych specyfików i nie widzi nic złego w pokazywaniu ich w swoim programie. Co więcej, poleciłby je nawet swojej rodzinie. Niestety sprawa utknęła w miejscu z bardzo prostego powodu - kwestia suplementów w USA jest uregulowana gorzej niż w Europie, o czym więcej w filmiku poniżej.

Jakoś trudno uwierzyć, że lekarz znający się na sercu tak gorąco poleca suplementy na odchudzanie, między innymi te o niepotwierdzonej badaniami skuteczności. Te, które nie mają szansy uzyskać statusu "leku". Czy taki lekarz jest wciąż wiarygodny? Pozostawiam to Waszej ocenie.

Zainteresowanym polecam jeden z odcinków Last Week Tonight with John Oliver, gdzie cała sytuacja jest opisana bardziej obrazowo i zabawnie, niestety tylko po angielsku i z trudnym amerykańskim akcentem, ale co nieco można wyłapać :) Naprawdę warto!


6 komentarzy:

 1. Obejrzałam kilka odcinków, jednak zdjęli z anteny. Może nawet i dobrze jak doradzał produkty nie do końca przebadane

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ciekawe czy doczekamy się polskiego odpowiednika dr Oza i jego programu ;)

   Usuń
 2. Mam takie pytanie, co sądzisz o suplemencie GAL CLA? Bo cenowo wychodzi korzystniej niż CLA Olimpu i tak się zastanawiam...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. masz na myśli te suplementy z zieloną herbatą? właśnie tak przeglądam sobie ich skład i wynika z niego, że zawartość samego CLA w jednej kapsułce jest zbliżona, tylko GAL zalecają brać aż 6 kapsułek dziennie. Ja bym uważała na takie ilości. Olimp zawiera jeszcze L-karnitynę z tego co widzę, którą warto zażywać przy wysiłku fizycznym. Natomiast zastanawiam się, czy jako CLA producenci rozumieją po prostu roślinne kwasy omega-3 (np. alfa-linolenowy) czy tak jak powinno być, sprzężony kwas linolowy (występujący praktycznie tylko w tłuszczu mlecznym). Ale to chyba temat na dłuższego posta ;)

   Usuń
  2. Wydaje mi się, że chodzi o sprzężony, bo mowa o nim w opisach produktów. Poza tym CLA produkują też mikroorganizmy.

   Usuń
  3. Aha, jeśli tak, to ja bym spróbowała tego preparatu. Różnica cenowa może wynikać z dodatku l-karnityny i znanej marki Olimpu, co widać też w przypadku innych ich produktów:)

   Usuń