czwartek, 11 grudnia 2014

Suplement diety leczący otyłość? Czyli Morwa Biała Plus

Zastanawialiście się kiedyś jak to jest, że producenci wynajdują coraz to nowe i dziwne ekstrakty z roślin bardziej lub mniej znanych i przypisują im różne właściwości? Dzisiaj pragnę przyjrzeć się bliżej pewnemu suplementowi, który opisywany jest jako preparat zmniejszający przyswajanie węglowodanów - Morwa Biała Plus firmy Avet Pharma.






Jakie informacje znajdują się na stronie producenta?
"MORWA BIAŁA PLUS suplement diety został opracowany specjalnie dla osób, które dbają o ilość cukrów przyjmowanych wraz z pożywieniem, także podczas odchudzania. Utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi2,3 pomaga w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała i wspomaga odchudzanie1,2,3,4.
1Ekstrakt z liści morwy białej może przyczyniać sie do utrzymania zrównoważonego metabolizmu węglowodanów w organizmie człowieka.
Ekstrakt z liści morwy białej, dzięki zawartości substancji wpływających na działanie enzymów biorących udział w trawieniu węglowodanów, ogranicza ich wchłanianie po posiłku.
2Ekstrakt z kory cynamonowca przyczynia się do utrzymania prawidłowego poziomu cukru we krwi.
3Chrom pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu glukozy we krwi.
4Chrom przyczynia się do utrzymania prawidłowego metabolizmu makroskładników odżywczych."
Na pierwszy rzut oka wszystko cacy. Jest to suplement diety, oświadczenia zdrowotne są - te dotyczące chromu zgodne z zawartymi w Rozporządzeniu KE 432/2012 [KLIK]. Co do oświadczeń o działaniu ekstraktów liści morwy białej oraz cynamonowca, mogą być one stosowane, mimo, że nie ma ich w wykazie, gdyż poza nim istnieje grupa oświadczeń zdrowotnych, które zostały zgłoszone, ale nadal są w procesie oceny (tzw. pending list), i mogą być stosowane do czasu podjęcia przez KE ostatecznej decyzji. Są to między innymi:
  • oświadczenia odnoszące się do substancji roślinnych lub ziołowych, powszechnie znanych jako substancje „botaniczne”, w odniesieniu do których Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) nie zakończył jeszcze oceny naukowej.
Zgłoszone, ale nie ocenione oświadczenia można zobaczyć tutaj [KLIK].



Co to wszystko oznacza? Ano tyle, że owszem, istnieją zapewne jakieś dowody naukowe na takie a nie inne działanie np. liści morwy białej, ale zespół EFSA jeszcze się przez tę stertę papierów nie przekopał i właściwie sam nie wie jak to oceniać. Jak się pewnie domyślacie, powoduje to na rynku suplementów sytuację "hulaj dusza piekła nie ma" ;)



Na zakończenie coś, co mrozi krew w żyłach ;) W sklepie internetowym producenta można znaleźć informację:






Chodzi mi o napis "najlepszy produkt leczący otyłość". Dlaczego producent przypisuje suplementowi przeznaczonemu do wspomagania kontroli poziomu glukozy właściwości lecznicze? Przyznam szczerze, że nieźle mnie to zagięło ;) Nawet jeśli poszczególne składniki suplementu wspomagają kontrolę masy ciała, takie stwierdzenie zahacza o niezgodność z prawem, ponieważ nie można sugerować, że środek spożywczy ma właściwości lecznicze. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

11 komentarzy:

  1. Cóż, na otyłość to przede wszystkim dieta i ruch, a co do wspomagaczy to lepiej wybierać coś pewnego i sprawdzonego: kapsaicynoidy, kwas alfa-liponowy, błonnik, bakterie probiotyczne i prebiotyki (fruktooligosacharydy).

    OdpowiedzUsuń
  2. Morwa biała jak najbardziej jest cenionym surowcem roślinnym stsoowanym w kontroli poziomu cukru. Ja osobiście polecam pacjentom, ale w formie herbaty ziołowej, żeby wypili zaraz po posiłku który zawiera najwięcej węglowodanów. Do takich tabletek-supelmentu diety nie jestemp przekonana. Pacjent cukrzycowy bierze masę leków. dodawać mu kolejną tabletkę? Inna sprawa, że jeśli ten poziom cukru jest unormowany, to lepiej za morwę się nie brać. Może namieszać w farmakoterapii.obniżyć za bardzo poziom cukru i fałszywie wskazać, że używany lek cukrzycowy jest w za dużej dawce.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O tak, te fixy nawet się ładnie sprzedają :)

      Usuń
    2. w kwestii formalnej m@gr far.mazonów, herbatkę z morwy białej pije się przed jedzeniem posiłków a nie po.

      Usuń
  3. A może zielona kawa?

    Zapraszam do mnie http://mojskarb2015.blogspot.com/ :)
    +obserwuje

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. mam w planach posta o zielonej kawie, słyszałam mieszane opinie. Niestety cieżko przekopać się przez stos sponsorowanych artykułów w internecie. Na pewno jednym z ograniczeń w jej stosowaniu jest wysoka zawartość kofeiny i kwasu chlorogenowego - nie wiadomo jak organizm na to zareaguje. A niestety wiele substancji występujących naturalnie w przyrodzie może nam szkodzić i co więcej, nie są tak przebadane klinicznie jak syntetyczne.

      Usuń
  4. Mój tata na normalizację poziomu cukru zaczął ostatnio pić herbatę z morwy, zobaczymy czy bęzie jakiś efekt :P
    A w zdrowotność takich wyizolowanych ekstraktów otoczonych całą masą substancji wypełniających/glazurujących itp. to ja za bardzo nie wierzę i niekiedy mogą przynieść więcej szkody niż pożytku :/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. myślę, że efekt będzie, chociaż prawdopodobnie jedynie doraźny.
      Nie dziwię się, że nie wierzysz, zwłaszcza, że ciężko o obiektywne informacje o ich skuteczności :)

      Usuń
  5. Producent przyjmuje dziwną retorykę - morwa białą obniża poziom cukru we krwi - moim zdaniem wtedy chce się jeść i nie można się powstrzymać, a nie się odchudza.

    OdpowiedzUsuń
  6. _________________________________________________
    ŚWIETNY I POTRZEBNY SUPLEMENT: JESTEM ZA! *****
    INNE ŹRÓDŁA TEŻ TĄ WARTOŚĆ POTWIERDZAJĄ...

    _________________________________________________

    OdpowiedzUsuń
  7. Super, warto wiedzieć takie rzeczy :)

    OdpowiedzUsuń